Aromaterapie je terapeutické či podpůrně terapeutické použití (ideálně řízené) éterických olejů a jejich vůně, které působí jak na psychickou, tak na fyzickou stránku. Lze je použít pro harmonizaci i prevenci nejrůznějších obtíží.
Kde a jaké oleje koupit? Proč jsou tak velké rozdíly v ceně? A co je možné s olejíčkem všechno dělat?

Vonný nebo esenciální olej?

V začátcích může být matoucí, proč můžete koupit olej v dárkových potřebách za 59,- a pak ten „samý“ olej uvidíte v nabídce aromaterapeutických firem za desetinásobek ceny. Přijde vám to šílené a nechápete rozdíl…

Za 59,- koupíte zpravidla vonný olej, což je obyčejná syntetická vůně. Ano, možná vám pěkně voní, ale jen těžko od ní můžete čekat léčebné účinky, bohužel je to (jako s jakoukoliv jinou chemií) spíše naopak.

Aroma difuzér z lesních plodů

Naopak esenciální olej by měl být přírodní (opět záleží na zdroji), ideálně 100%. Vzniká zpravidla destilací rostlin. U některých květin (například jasmínu) je výtěžnost při destilaci velmi malá, a proto je k destilaci 1 litru kvalitního EO spotřeba květů v řádu tun. Dokážete si to představit? Jak dlouho se ta hromada kvítků musí sbírat?

Princip léčebného účinku tkví v tom, že kvalitní éterický olej obsahuje chemotypy (přírodní chemické látky), které jsou oním terapeutickým skvostem, díky kterým jsme olejíčky schopni něco doopravdy ovlivnit.

Jak se dají olejíčky využít?

Každý olej má svůj terapeutický profil a je na něco jiného. Jasně, dá se použít něco intuitivně, protože to hezky voní a dělá nám to dobře. Ideál ale je mít představu, kam naším výběrem cílíme a co jím chceme ovlivnit. Navíc se mezi sebou dají oleje kombinovat v tzv. synergii, tedy tak, aby se jejich léčebné účinky vzájemně potencovaly nebo doplňovaly.

Aromalampa

To je asi něco, co si domyslí i naprostý lajk. Hezky to voní. My už ale víme, chceme, aby nám to vonělo přírodně a ne chemicky (a mimochodem v tom je i čichově opravdu ohromný rozdíl), protože už to nejen hezky voní, ale také pomáhá. Navíc, kdo by chtěl dobrovolně inhalovat syntetiku, že?
Důležitá je také velikost aromalampy. Nejsem megaloman, ale větší = lepší. Má to velice prostý důvod, v nízké aromalampě máte nádobku s olejem a vodou nízko nad plamene svíčky a dochází k jeho přepalování. A to taky nechceme.

Inhalace

Ať už při rýmě nad hrnec, v difuzéru, na mističku usušených bukvic, mini difuzérky na krk, čichat přímo z lahvičky  (strach, úzkost, pozitivní nálada), kápnout si na šálu, šátek či polštář. Antivirotické oleje v době koronaviru i na roušku.

Výroba domácích parfémů a kosmetiky

To je velká kapitola, ke které si něco více řekneme jindy. Klíčové ale je, že kvalitní EO jsou komponenty pro domácí míchání parfémů i krémů, jeleních lojů, deodorantů, domácí koupelové soli nebo scrubu do sprchy.

Difuzér

Z EO si můžete vyrobit domácí masážní aromaolej, udělat si olejových zábal na bříško (třeba při bolestivé menstruaci).

A v neposlední řadě, pokud se vám doma nechce s ničím velkým patlat, můžete si přikapat EO jednoduše do Vašeho oblíbeného (koupeného) krému nebo šampónu.

Závěrem…

Vždy si ale hlídejte kvalitu olejů, ta je naprosto zásadní, protože syntetikou si snáze ublížíte než pomůžete, přestože vám třeba hezky voní.

A nyní se ještě závěrem vraťme na začátek, kdy jsme mluvili o tom, že aromaterapie by měla být řízená. Stejně jako u čehokoliv jiného je třeba si uvědomit, že existují pravidla a zásady, kterými se v aromaterapii řídíme, například pravidla o koncentracích (když si doma něco mícháme) a aplikaci neředěných olejů na kůži (které obecně je kontraindikováno).
Oleje v maximální kvalitě bývají silné, a proto pokud si nejste jisti, řiďte se raději pravidlem, že méně je více.


Anebo se zeptejte, vyražte na kurz, koukněte na online kurz či si pořiďte knížku! Voňavá cesta je krásná a je to správná ženská alchymie.

Hezké voňavé chvíle!