ženská cykličnost
ženský cyklus
folikulární fáze

Každá jej známe, že. Proliferační fáze, folikulární fáze nebo dynamická fáze?
Je to totéž. Nebo ne?
S jakými termíny se můžeme v souvislosti s naším ženským cyklem setkat a jak spolu dohromady souvisí? Na to se mrkneme právě v tomto článku!

Menstruační cyklus kolem dokola…

Menstruační cyklus je souhrnné označení všech změn, které se v ženském těle dějí v závislosti na změnách koncentrací našich hormonů.
Výsledkem je skutečnost, že zdravá žena jednou za měsíc krvácí.

Záměrně píšu jednou za měsíc. Onen měsíc totiž může být různě dlouhý. Zatímco učebnice gynekologie uvádí fyziologickou délku menstruačního cyklu něco kolem 28-32 dnů a cykly nad 34 dnů již považuje za dlouhé, jiné zdroje (CENAP) zdůrazňují, že nejde ani tak o délku celého cyklu, jakožto o délky luteální fáze cyklu. Tomuto se však následující článek věnovat do detailu nebude. My se vrhneme na terminologii!

V poslední době je stále více žen, které sledují/registrují svůj menstruační cyklus. Důvodů je vícero – forma antikoncepce, cykličnost, zájem o své tělo a fungování. Stává se však, že ženy často pro jednotlivé fáze najdou vícero označení a jsou z toho zmatené. Pojďme to vzít od začátku.

Menstruační cyklus nebo ovariální cyklus?

menstruační cyklus
ovariální cyklus
děložní cyklus




Menstruační cyklus, jak již bylo zmíněno, je souhrnný název, do kterého patří dva „podcykly“ – ovariální a endometriální.
Oba dva mají různé fáze, proto ty zmatky v označování.

Ovariální cyklus se odehrává v našich vaječnících a má tři základní fáze.

  1. Folikulární
  2. Ovulační
  3. Luteální

Endometriální cyklus jsou změny, které se dějí v děložní sliznici. I tento cyklus má určité fáze:

  1. Proliferační
  2. Sekreční
  3. Menstruace = ischemická

ovulace, menstruace, luteáální insuficience, cykličnost

Ovariální cyklus + Endometriální cyklus = aneb co všechno se tedy děje?

S menstruačním krácením minulého cyklus už pomalu startuje folikulární fáze ve vaječníku. Pod vládou hormonů se začne několik folikulů zvětšovat, ale pouze jeden se vyvine v tzv. „dominantní folikul“ – ten pak roste i nadále a je zdrojem vajíčka pro daný cyklus.

Zároveň začíná růst sliznice v děloze – snaží se vytvořit peřinku pro uhnízdění vajíčka.

Během ovulace praskne ve vaječníku folikul a uvolní se z něj vajíčko. To putuje vejcovodem směrem k děloze a pokud není oplodněno, velice rychlé zaniká.

Z prasklého folikulu vaječníku se vytvoří žluté tělísko, které produkuje progesteron a estradiol. Zatímco první číst cyklu jsou v nadvládě estrogeny. Progesteron je hormonem druhé poloviny cyklu a časné těhotenské fáze – připravuje dělohu na uhnízdění vajíčka. V této fázi (sekreční fáze dělohy) dochází k produkci a sekreci různých látek v endometriu (proto sekreční fáze). Toto všechno se děje proto, že se tělo snaží ještě více načechrat peřinku (děložní sliznice), aby mohlo dojít k potenciálnímu uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.
Pokud k tomu nedojde, žluté tělísko zaniká a dochází k přípravě na menstruaci (=ischemická fáze).

dynamická fáze
ovulace
menstruace
sekreční fáze
luteální fáze
Ženská cykličnost v ročních obdobích…

V sekreční fázi dochází vlivem hormonů také k určité změně struktury děložní sliznice, ke které ale nedochází, pokud nedojde přímo k ovulaci. Pokud nedojde k ovulaci, není folikul, ze kterého by se mohlo vyvinout žluté tělísko produkující progesteron.

Menstruace nebo-li ischemická fáze děložní sliznice nastává poklesem progesteronu (zaniklo žluté tělísko, které jej produkovalo). Pokud ale žena daný cyklus neovulovala, nedochází u ní k menstruaci, ale k pseudomenstruaci. Ta je daná poklesem estrogenů, ke kterému také dochází ke konci cyklu.

Menstruace nebo pseudomentruace?

Zatímco během ovulačního cyklu dojde ke změně endometria (stáčení arteriolek, které cévně zásobují sliznici, aj.), u anovulačního cyklu tato přeměna chybí.
V ischemické fázi dojde ke kontrakci hladké svaloviny těchto arteriolek, omezí se přísun krve a živin a dochází k ischemii (nedokrvení) a nekróze části sliznice (tzv. funkční zóny). Po několika hodinách se arterioly znovu otevřou a naopak k jejich překrvení. To nevydrží ty části, které byly ischemické a neměly výživu. Dochází k protržení drobných cév, krvácení a odlučování funkční části sliznice.

Problém je, že klinicky od sebe menstruaci a pseudomenstruaci poznáme jen těžko. Některé zdroje uvádí, že pseudomenstruace je více bolestivá, jelikož nedochází ke změně endometria během sekreční fáze (ta v cyklu vůbec není, pokud není ovulace) a odlučování děložní sliznice je více bolestivé. Na druhou stranu bolestivá menstruace je symptom, kterým trpí i velká část normálně ovulujících žen…

Luteální fáze a její insuficience?

Často se mluví v souvislosti s luteální fází o tzv. luteální insuficienci. Ta se klinicky projevuje typicky špiněním nebo velmi krátkou délkou druhé poloviny cyklu (po ovulaci). Pokud je v tomto cyklu oplodněné vajíčko, snižuje se „doba pro bezpečné uhnízdění“, a přestože se žena snaží otěhotnět a vše je jinak v pořádku, zárodek nemá dostatek času k uhnízdění se ve sliznice dělohy, a tak odchází spolu s menstruací.

Toto je obecným a zjednodušeným shrnutím. Všechny uvedené děje mají souvislost s neuroendokrinním systémem i psychikou ženy.

Mějte krásný den!
A.