Když se bavíme o menstruace, představíme si měsíční krvácení. Toto krvácení je však jen projevem komplexního děje v ženském těle. Ono krvácení vůbec nemusí být menstruace, může to být i pseudomenstruace. Pseudomenstruace může být problém v momentě, kdy se snažíme o miminko. Pseudomenstruací totiž označujeme krvácení, ke kterému dochází po anovulačním cyklu, během kterého nedošlo k uvolnění vajíčka. Snažíme-li se tedy o miminko, je to problém. Důležité je to pro nás i v momentě, kdy zatím miminko neplánujeme.

Co se (ne)děje v (an)ovulačním cyklu?

Během menstruačního cyklu, který trvá přibližně 28 dní, se v děloze mění charakter děložní výstelky. Jasně, zpravidla nás zajímá, aby byla dostatečná její výška (pokud se snažíme o početí). Důležitá je ale také její přeměna během cyklu.

U klasického ovulačního cyklu, ve kterém se z vaječníků uvolní vajíčko, dochází po ovulaci k produkci progesteronu. Hormonu, který přetvoří strukturu děložní výstelky (dochází k transformaci povrchové části děložní sliznice). Pokud nedojde k uhnízdění vajíčka, odlučuje se tato část výstelky a odchází s menstruační krví.

Jestliže k ovulaci ale nedošlo, mluvíme o anovulačním cyklu. Vajíčko se neuvolnilo, nedochází k běžné produkci progesteronu, výstelka se nepřetvořila, neproběhly ani další hormonální změny v těle během cyklu. Ke krvácení v době očekávané menstruace dochází, ale jedná se o pseudomenstruaci, která přichází vlivem jiných hormonálních dějů.

Pseudomenstruace také může být oproti menstruaci více bolestivá.

Pseudomenstruací také označujeme krvácení při užívání hormonální antikoncepce.


menstruace

Proč to není jedno?

Napadá tě, proč by tě mělo zajímat, jestli skutečně menstruuješ, když miminko zatím neřešíš?

Fyziologické změny koncentrací pohlavních hormonů neřídí pouze naši reprodukci a menstruační cyklus. Podílí se na funkci dalších systému – pohybový aparát, imunitní systém, kardiovaskulární systém, nervový systém.

Zdravý menstruační cyklus se skutečným menstruačním krvácením je tedy něco, co by ženu mělo zajímat. Menstruační cyklus totiž odráží celkové zdraví ženy a to si přece potřebujeme hýčkat, dámy. 🙂

#sebepéče #sebeucta

Co je potřeba vyladit?

Hormonální zdraví je velmi křehký mechanismus a má na něj vliv mnoho faktorů. Jak se dostat do hormonální rovnováhy?

  • stres managment
  • dostatečná délka a kvalita spánku
  • pohyb
  • radost ze života
  • hormonální dysruptory
  • zdraví našeho střeva a jater

Některé věci zvládneme hravě (či méně hravě) ovlivnit my, někdy je potřeba si trochu pomoci kvalitními doplňky stravy, které neobsahují chemii, konzervanty či plnidla, která by naše tělo zatížila ještě víc.

Ruku do ohně dám za doplňky z Puravia, která si hlídá standard kvality CLEAN LABEL (kvalita, čistota, RAW, vstřebatelnost) a navíc nabídka vychází k mnohaleté klinické praxe naturopatie a funkční medicíny.