Jizvy po epiziotomii (nástřihu) či po císařském řezu v těle způsobí řadu změn – fyzických i psychických, jdou ruku v ruce. Některé nás mohou trápit od začátku, jiné se mohou projevit až po letech.

Velmi často je péče o jizvu zanedbávána a omezena na „mazání“ nebo „tlakovou masáž“. Větší péče přichází na řadu až v momentě, kdy jizva není hezká nebo se špatně hojí.

Proč o jizvu pečovat?

I hezká jizva však často potřebuje péči, protože na první pohled nejsme schopni říci, co se pod tou hezkou jizvou skrývá v hlubších vrstvách těla, a zda se tahy z jizvy nešíří dále do těla.

Včasná a kvalitní péče o jizvu je prevencí mnoha dalších obtíží jako jsou bolesti zad a kyčlí nebo například bolest při milování. Ošetření jizvy je velmi žádoucí pro mámy, které by ráda časem přivítaly další dítko. Jizva totiž může ovlivnit funkci malé pánve a tedy i vaječníky, dělohu a vejcovody. To může mít vliv na snahu otěhotnět, bolesti a problémy v dalších těhotenství i na samotný další porod.

Je jizva Vaše téma? Jestliže se s ní chcete seznámit hlouběji, ráda Vás provedu, ozvěte se mi a vymyslíme společně termín.

Chcete se o jizvách dozvědět více?

Více o jizvách si můžete přečíst v mém článku na blogu, kde se dočtete obecně o tom, co dělá jakákoliv jizva s tělem. O porodních jizvách a psychosomatických souvislostech si můžete přečíst v mém článku Ženská jizva v souvislostech.

A pokud raději posloucháte, můžete se mrknout na naše fyzio povídání o jizvách.